A kiberbiztonság a digitális világ védelmére irányuló átfogó terület. Magában foglalja a számítógépes rendszerek, hálózatok, adatok és szoftverek védelmét a jogosulatlan hozzáférés, felhasználás, nyilvánosságra hozatal, megsemmisítés vagy módosítás ellen. A kiberbiztonság alapelvei a bizalmasság, integritás és rendelkezésre állás (CIA-háromszög). A terület magában foglalja a hálózatbiztonságot, végpontbiztonságot, adatbiztonságot, alkalmazásbiztonságot, felhőbiztonságot, identitás- és hozzáférés-kezelést, incidenskezelést, valamint a kiberbiztonsági tudatosságot és képzést.
A kiberbiztonságot számos fenyegetés érinti, beleértve a rosszindulatú szoftvereket, adathalászatot, szolgáltatásmegtagadási támadásokat, SQL-injekciót, Cross-site scriptinget, belső fenyegetéseket, zéró napos támadásokat és fejlett, tartós fenyegetéseket (APT). A kiberbiztonság fontossága a növekvő digitális függőség, a kiberbűnözés növekedése, az adatvédelem és magánélet, a gazdasági következmények, a nemzetbiztonsági kockázatok és a megfelelőségi követelmények miatt egyre nő.
A hatékony kiberbiztonság megvalósításához többrétegű megközelítés szükséges, amely magában foglalja a megelőzést, védelmet, észlelést, reagálást és helyreállítást. A kiberbiztonság területe folyamatosan fejlődik, és a jövőbeli trendek közé tartozik a mesterséges intelligencia és gépi tanulás alkalmazása, az Internet of Things (IoT) biztonság, a felhőbiztonság erősödése, a kiberbiztonsági tudatosság növelése, a nulla bizalom (Zero Trust) architektúrák és a kvantumbiztonság.
Összefoglalva, a kiberbiztonság egy dinamikus és összetett terület, amely elengedhetetlen a digitális világ védelméhez, és folyamatos tanulást, alkalmazkodást és proaktív megközelítést igényel.